Logo

ul. Jaworzyńska 38/5, 59-220 Legnica
tel./fax: 502 115 632

 
Logo
<--
-->

Księgowość to podstawowy element składowy rachunkowości. Księgowość stanowi część rejestracyjną rachunkowości.


Księgowość polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które powodują zmiany w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia odpowiedniej formy rachunkowości zgodnie z prowadzonym rodzajem działalności. Uproszczona księgowość (podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ryczałt) dostępna jest dla podmiotów samodzielnych, spółek cywilnych i jawnych, zaś spółki partnerskie, komandytowe, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, fundacje oraz stowarzyszenia muszą prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe). Księgowość uproszona oznacza osobistą odpowiedzialność, brak odrębnej osobowości prawnej oraz kapitał własny. Księgowość pełna to odpowiedzialność do wartości sum komandytowych lub majątku osoby prawnej, osobowość prawna jest odrębna.

Podatek pośredni

Danina publiczna płacona w pieniądzu, przymusowa, bezzwrotna, niezwiązana, zasilająca budżet państwa. Do podatków pośrednich w Polsce zaliczane są:

  • podatek akcyzowy,
  • Podatek od towarów i usług
  • podatek od gier,
  • cło.
Nazwa „pośredni” wywodzi się od sposobu jego pobierania. Podatek ten płacony jest nie bezpośrednio w urzędzie skarbowym, tylko przy nabywaniu dobra (np. podatek VAT wliczony jest w cenę wielu artykułów – np. samochodów) lub usługi (podatek od gier jest już wliczony w cenę, jaką trzeba zapłacić by móc uczestniczyć w grze losowej np. poprzez kupienie losu na loterii).

Wydatek jako kosztu uzyskania przychodu

Istnieją ściśle określone kryteria określające warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów:

  • koszt musi zostać poniesiony,
  • koszt musi być związany z prowadzoną działalnością,
  • koszt musi mieć charakter definitywny,
  • koszt musi być udokumentowany,
  • celem kosztu jest osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • brak konkretnego rodzaju kosztu w katalogu negatywnym, określonym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jako dzień poniesienia kosztu, art. 22 ust. 6b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje dzień wystawienia faktury, paragonu, lub innego poświadczenia dokonania zakupu stanowiącego podstawę do zaksięgowania wydatku (bez względu na stosowaną metodę księgowania).